Archive for the ‘Manchester Golf’ Category

New caps to challenge for Euro senior honours

NEW caps Sue Spencer, Trevor Foster and Rupert Kellock are named in the England sides for the European senior team championships. Foster, the British senior champion, and Kellock will be joined in the men’s team by Ian Attoe, Stephen East, Richard Latham and Richard Partridge.

In the women’s team, Spencer will play alongside Julie Brown, Jackie Foster, Aileen Greenfield, Helen Lowe and Cath Rawthore.

The championships will be played from September 4-8, with the women competing at Mont Garni Golf Club, Belgium, and the men travelling to Diamond Country Club, Austria.

Last year the women won the silver medal at their European championship while the men took bronze.

THE PLAYERS.

Men, captained by Roy Smethurst (Crewe).

Ian Attoe (Worplesdon, Surrey) won the English senior men’s amateur for the second time in May and is currently second in the England Golf senior order of merit.

Stephen East (Wyke Ridge, Yorkshire) is a past winner of the English, Spanish, Portuguese and Scottish senior titles.  He also won the senior order of merit in 2014, 2016 and 2017.

Trevor Foster (Accrington & District, Lancashire) scored a runaway nine-shot win in the British seniors’ at Royal Porthcawl where he was eight-under. He has also won the Irish seniors this season and leads the order of merit.

Rupert Kellock (Sunningdale, Berkshire) is currently third in the order of merit after high finishes in the English and British championships and the Bill Shankland Memorial Trophy at Parkstone, Dorset.

Richard Latham (Woodhall Spa, Lincolnshire) was fourth in the British seniors and has twice won the English senior title.

Richard Partridge (Wildernesse, Kent) is a past winner of the Irish and Scottish senior titles and a runner-up in Wales.

Women, captained by Debbie Richards (Burhill, Surrey).

Aileen Greenfield (Pyecombe, Sussex) is the English senior women’s amateur champion and has been runner up for three national titles.

Sue Spencer, pictured right(Whittington Heath, Staffordshire) reached the semi-finals of the senior amateur and took fourth place in the senior stroke play.

Jackie Foster (Bishops Stortford, Hertfordshire) won back-to-back senior stroke play titles in 2016 and 2017.

Julie Brown (Trentham, Staffordshire) is a past winner of the British and English senior amateur title.

Cath Rawthore (Sale, Cheshire) is also a past British champion as well as the winner of both English senior titles.

Helen Lowe (Scraptoft, Leicestershire) won the English senior stroke play title this year and is a past winner of the amateur.

Advertisements

Benson on the ball at Birkdale

JAKE Benson won the Birkdale Silver Goblet and his maiden Galvin Green Northern Order of Merit title by a shot from Bradford’s Richard Wheatley.

The Beeston Fields man signed for 71 and 69 as Pleasington’s Calum Metcalfe remained 90 points ahead of the chasing pack in the merit race.

Meanwhile, there’s a double header next Sunday with the Revidge Cannon at Blackburn and Childwall Trophy.

LEADING SCORES: 140 Jake Benson (Beeston Fields) 71 69; 141 Richard Wheatley (Bradford) 71 70; 142 Luke Burrows (Cosby) 73 69; 144 James Bishop (Little Ashton) 70 74; 145 Coby Cartwright (Cosby) 72 73; 146 George Howard (Gog Magog) 74 72; 147 Lewis Pownell (Fairfield) 74 73, Jack Suttie (Denton) 72 75; 148 Aiden Hoosen (Manchester) 80 68, Thomas Heaton (The Australian) 77 71, Callum Swift (Kingshill) 76 72, Graeme Booth (Formby Hall) 76 72.

POINTS AFTER 20 EVENTS

Calum Metcalfe Pleasington 580
Ciaran Doherty Bury 490
Graeme Booth Formby Hall 490
Curtis Clarkin Nelson 435
Ian Kenwright Haydock Park 305
Anthony Harwood Blackburn 300
Matt Collinge Greenmount 295
Jake Hibbert Delamere Forest 270
Jack Brooks Mere 270
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Callum Blinkhorn Leigh 210
William Dodds Styal 210
Jake Benson Beeston Fields 210
Richie Blundell Hillside 205
Aiden Hoosen Manchester 185
Benjamin Hallam Wychwood Park 170
Michael Bennett Bury 165
Jacob Oakley Styal 165
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Luke Burrows Cosby 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Joseph Williamson Heswall 145
Richard Wheatley Bradford 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Lewis George Delamere Forest 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Thomas Heaton Australian GC 120
Roger Smithies Manchester 115
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Tom Ryder St Annes Old Links 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Lewis Pownell Fairfield 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Owen Leigh Pleasington 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Jordan Kellett unatt 60
James Bishop Little Aston 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Jack McPhail Huyton & Prescot 50
Coby Cartwright Cosby 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
George Howard Gog Magog 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
Cameron Massie Northenden 40
James Holland Southport & Ainsdale 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
George Muscroft Otley 30
Harry Doyle Romiley 30
Jack Suttie Denton 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Joe Banks West Lancs 25
Henry Young-Alls Notts 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
Joseph Murray Huyton & Prescot 20
Fergus Robinson Northants 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
Oliver Duck Southport & Ainsdale 10

 Have you checked out Galvin Green’s new EDGE?

 Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk

Burrows wins day but Metcalfe increases lead

PLEASINGTON’S Calum Metcalfe held on to his lead in the Galvin Green Northern Order of Merit but his margin narrowed to 90 points as Ciaran Doherty finished third in the Pines Trophy at Hillside.

The Bury man, seeking his third success in five years in the merit stakes, posted a pair of 72s as Cosby’s Luke Burrows won the day with rounds of 76 and 67 to deny Australian Thomas Heaton on countback.

Formby Hall’s Graeme Booth, a previous pace-setter, slipped into third place 100 points adrift of Metcalfe.

LEADING SCORES: 143 Luke Burrows (Cosby) 76 67, Thomas Heaton (The Australian Golf Club) 72 71; 144 Ciaran Doherty (Bury) 72 72, Jake Benson (Beeston Fields) 69 75; 146 William Dodds (Styal) 70 76; 147 Richard Wheatley (Bradford) 73 74; 148 James Holland (Southport & Ainsdale) 74 74; 149 Richie Blundell (Hillside) 76 73, Henry Young-Alls (Notts) 72 77; 150 Fergus Robinson (Northamptonshire) 76 74, Calum Metcalfe (Pleasington) 75 75; 151 Callum Swift (Kingshill) 78 73.

ORDER OF MERIT: 580 Calum Metcalfe (Pleasington); 490 Ciaran Doherty (Bury); 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 305 Ian Kenwright (Haydock Park); 300 Anthony Harwood (Blackburn); 295 Matt Collinge (Greenmount); 270 Jake Hibbert (Delamere Forest), Jack Brooks (Mere); 230 (Oliver Ravenscroft (Hillside); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 210 Callum Blinkhorn (Leigh).

POINTS AFTER 19 EVENTS

Calum Metcalfe Pleasington 580
Ciaran Doherty Bury 490
Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Ian Kenwright Haydock Park 305
Anthony Harwood Blackburn 300
Matt Collinge Greenmount 295
Jake Hibbert Delamere Forest 270
Jack Brooks Mere 270
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Callum Blinkhorn Leigh 210
William Dodds Styal 210
Richie Blundell Hillside 205
Benjamin Hallam Wychwood Park 170
Michael Bennett Bury 165
Jacob Oakley Styal 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Luke Burrows Cosby 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Joseph Williamson Heswall 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Lewis George Delamere Forest 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Roger Smithies Manchester 115
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Tom Ryder St Annes Old Links 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Thomas Heaton Australian GC 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Owen Leigh Pleasington 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Jake Benson Beeston Fields 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Jack McPhail Huyton & Prescot 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Richard Wheatley Bradford 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
Cameron Massie Northenden 40
James Holland Southport & Ainsdale 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
George Muscroft Otley 30
Harry Doyle Romiley 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Joe Banks West Lancs 25
Henry Young-Alls Notts 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
Joseph Murray Huyton & Prescot 20
Fergus Robinson Northants 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
Oliver Duck Southport & Ainsdale 10

 Have you checked out Galvin Green’s new EDGE?

 Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk

Turner prize

ROYAL Lytham’s Samuel Turner picked up his first points in the Galvin Green Northern Order of Merit when he won the Stockport Salver.

A pair of 68s, three-under-par left him a shot ahead of Styal’s Willam Dodds and Jake Hibbert, from Delamere Forest.

Meanwhile, Formby Hall’s Graeme Booth maintained his lead in the rankings.

LEADING SCORES: 136 Samuel Turner (Royal Lytham & St Annes) 68 68; 137 Williams Dodds (Styal) 67 70, Jake Hibbert (Delamere Forest) 66 71; 138 Lewis George (Delamere Forest) 69 69, Dominic O’Brien (Warrington) 67 71; 140 Ben Hallam (Wychwood Park)  71 69, David Peel (Stockport) 69 71, Ian Kenwright (Haydock Park) 67 73; 131 Matthew Payne (Bramhall) 74 67, Callum Blinkhorn (Leigh) 69 72; 142 Jacob Oakley (Styal) 73 69, George Muscroft (Otley) 72 70.

ORDER OF MERIT: 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 415 Calum Metcalfe (Pleasington); 305 Ciaran Doherty (Bury); 295 Ian Kenwright (Haydock Park); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside); 225 Anthony Harwood (Blackburn), Jake Hibbert (Delamere Forest); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 195 Matt Collinge (Greenmount); 175 Richie Blundell (Hillside), Calum Blinkhorn (Leigh); 170 Jack Brooks (Mere).

POINTS AFTER 16 EVENTS

Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Calum Metcalfe Pleasington 415
Ciaran Doherty Bury 305
Ian Kenwright Haydock Park 295
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Anthony Harwood Blackburn 225
Jake Hibbert Delamere Forest 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Matt Collinge Greenmount 195
Callum Blinkhorn Leigh 195
Richie Blundell Hillside 175
Jack Brooks Mere 170
Michael Bennett Bury 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Benjamin Hallam Wychwood Park 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Roger Smithies Manchester 100
William Dodds Styal 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Anthony Stirling Formby 65
Tom Ryder St Annes Old Links 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Lewis George Delamere Forest 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Jacob Oakley Styal 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
George Muscroft Otley 10

 

Webb feat as he wins PGA North crown

MATTHEW Webb has certainly been getting around in his quest to make a break-through into big-time golf.

But the 28-year-old newly-crowned PGA North Region champion, who honed his game under the watchful eye of his dad Marcus, professional at Bedlingtonshire Golf Club, is seriously considering a fresh career in coaching.

Last summer he tried his hand on the China and Asian tours, the latter proving the most profitable.

“I also played the Challenge Tour once but I didn’t feel that the best route to take because you can’t make much money out of it,” he reasoned.

Two years ago he won the National Assistants’ Championship at Little Aston and followed up by claiming a similar title in Australia.

Webb, who finished top the shots as he claimed the regional title at Bolton Old Links today (July 17) admitted he has played little golf recently.

“I’ve been doing other things such as coaching in Thailand alongside fellow pro Frederick Edmunds who’s from Sussex,” he said.

“I’m planning to carry on with the work at the end of next month. I don’t like living in a suitcase. Also, I’ve not played well this year. It’s all been a bit of a struggle without a sponsor.

“There’s twice as much pressure when you don’t get any funding. Golf is not a bottomless pit. Deep down I know I can’t afford to play.”

Much-travelled Webb has recently lived in Manila and his next stop will be Bangkok.

LEADING SCORES: 134 Matthew Webb (Bedlingtonshire) 67 67; 136 David Shacklady (Mossock Hall) 67 69; 137 Andrew Palmer (Chorley) 70 67; 138 Jamie Howarth (Davenport) 68 70, Phil Archer (Poulton Park) 68 70; 139 Gareth Davies (Abbeydale) 70 69, David Smith (Swinton Park) 69 70, Graham Cox (Lymm) 68 71, Tim Dykes (Penrith) 66 73, Grant Hamerton (Pike Fold) 65 74.

 

Hurst homes in on Antlers Trophy

JONATHAN  Hurst capitalised on local knowledge when he won the Antlers Trophy at his home club Pleasington to gain his first points on the season in the Galvin Green Northern Order of Merit.

He was three shots ahead of the chasing pack led by Leigh’s Calum Blinkhorn who was elevated into eleventh position in the rankings.

Meanwhile, Nelson’s Curtis Clarkin narrowed the gap between himself and merit leader Graeme Booth, from Formby Hall, to 45 points.

LEADING SCORES: 138 Jonathan Hurst (Pleasington) 70 68; 141 Callum Blinkhorn (Leigh) 71 70; 142 Calum Metcalf (Pleasington) 70 72; 144 Jordan Kellett (unatt) 74 70; 145 Curtis Clarkin (Nelson) 71 74; 146 Matt Collinge (Wolmersley) 71 75; 148 Tom Ryder (St Annes Old Links) 75 73, Matthew Kay (unatt) 71 77; 149 Andreas Klais (Shipley) 78 71, Anthony Harwood (Blackburn) 76 73, Ryan Anderton (Chorley) 75 74 Graeme Booth (Formby Hall) 75 74.

ORDER OF MERIT: 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 415 Calum Metcalfe (Pleasington); 305 Ciaran Doherty (Bury); 265 Ian Kenwright (Haydock Park); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside); 225 Anthony Harwood (Blackburn); 215 Steve Capper (Royal Liverpool);  195 Matt Collinge (Greenmount); 175 Richie Blundell (Hillside), Calum Blinkhorn (Leigh); 170 Jack Brooks (Mere).

POINTS AFTER 15 EVENTS 

Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Calum Metcalfe Pleasington 415
Ciaran Doherty Bury 305
Ian Kenwright Haydock Park 265
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Anthony Harwood Blackburn 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Matt Collinge Greenmount 195
Richie Blundell Hillside 175
Callum Blinkhorn Leigh 175
Jack Brooks Mere 170
Michael Bennett Bury 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Jake Hibbert Delamere Forest 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Benjamin Hallam Wychwood Park 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Roger Smithies Manchester 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Anthony Stirling Formby 65
Tom Ryder St Annes Old Links 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
David Peel Stockport 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10

 

 

 

Booth moves to five points off lead

FORMBY Hall’s  Graeme Booth took a huge stride in the Galvin Green Northern Order of Merit race when he won the Acorn Trophy at Accrington.

Rounds of 71 and 69 left him two strokes clear of home favourite Chris Nuttall as Blackburn’s Anthony Harwood claimed third spot a shot back.

Booth moved into second spot a mere five points adrift of leader Curtis Clarkin, from Nelson.

LEADING SCORES: 140 Graeme Booth (Formby Hall) 71 69; 142 Chris Nuttall (Accrington) 72 70; 143 Anthony Harwood (Blackburn) 70 73; 149 Joe Whittaker (Deane) 75 74; 150 Chris Lowe (Hindley Hall) 76 64; 152 Mark Jones (Clitheroe) 78 74, James Eastham (Pleasington) 78 74; 153 Phil Sargent (Haydock Park) 79 74; 155 Zachary Hargreaves (Accrington) 81 74, John Balhuta (Clitheroe) 81 74, Jay Walkden (Baxeden) 77 78; 159 Charles Taylor (Accrington) 84 75.

ORDER OF MERIT:  385pts Curtis Clarkin (Nelson); 380 Graeme Booth (Formby Hall); 340 Calum Metcalf (Pleasington); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside), 230 Ciaran Doherty (Bury); 225 Ian Kenwright (Haydock Park); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 175 Richie Blundell (Hillside); 170 Jack Brooks (Mere); 160 Aiden Hoosen (Manchester); 150 John Carroll (Huyton & Prescot), Matt Collinge (Greenmount).

POINTS AFTER 12 EVENTS

Curtis Clarkin Nelson 385
Graeme Booth Formby Hall 380
Calum Metcalfe Pleasington 340
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Ciaran Doherty Bury 230
Ian Kenwright Haydock Park 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Anthony Harwood Blackburn 185
Richie Blundell Hillside 175
Jack Brooks Mere 170
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Matt Collinge Greenmount 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Jake Hibbert Delamere Forest 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Benjamin Hallam Wychwood Park 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Tom Winn Morecambe 80
Callum Scott Nairn 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Cull Bromborough 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Thomas Rigby Dean Wood 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Tom Ryder St Annes Old Links 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Mark Kimpton Vicars Cross 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
David Peel Stockport 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Michael Bennett Bury 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Matthew Kay Manchester 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10

 

 

 

Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk