Archive for the ‘Northern Order of Merit’ Category

Benson on the ball at Birkdale

JAKE Benson won the Birkdale Silver Goblet and his maiden Galvin Green Northern Order of Merit title by a shot from Bradford’s Richard Wheatley.

The Beeston Fields man signed for 71 and 69 as Pleasington’s Calum Metcalfe remained 90 points ahead of the chasing pack in the merit race.

Meanwhile, there’s a double header next Sunday with the Revidge Cannon at Blackburn and Childwall Trophy.

LEADING SCORES: 140 Jake Benson (Beeston Fields) 71 69; 141 Richard Wheatley (Bradford) 71 70; 142 Luke Burrows (Cosby) 73 69; 144 James Bishop (Little Ashton) 70 74; 145 Coby Cartwright (Cosby) 72 73; 146 George Howard (Gog Magog) 74 72; 147 Lewis Pownell (Fairfield) 74 73, Jack Suttie (Denton) 72 75; 148 Aiden Hoosen (Manchester) 80 68, Thomas Heaton (The Australian) 77 71, Callum Swift (Kingshill) 76 72, Graeme Booth (Formby Hall) 76 72.

POINTS AFTER 20 EVENTS

Calum Metcalfe Pleasington 580
Ciaran Doherty Bury 490
Graeme Booth Formby Hall 490
Curtis Clarkin Nelson 435
Ian Kenwright Haydock Park 305
Anthony Harwood Blackburn 300
Matt Collinge Greenmount 295
Jake Hibbert Delamere Forest 270
Jack Brooks Mere 270
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Callum Blinkhorn Leigh 210
William Dodds Styal 210
Jake Benson Beeston Fields 210
Richie Blundell Hillside 205
Aiden Hoosen Manchester 185
Benjamin Hallam Wychwood Park 170
Michael Bennett Bury 165
Jacob Oakley Styal 165
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Luke Burrows Cosby 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Joseph Williamson Heswall 145
Richard Wheatley Bradford 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Lewis George Delamere Forest 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Thomas Heaton Australian GC 120
Roger Smithies Manchester 115
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Tom Ryder St Annes Old Links 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Lewis Pownell Fairfield 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Owen Leigh Pleasington 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Jordan Kellett unatt 60
James Bishop Little Aston 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Jack McPhail Huyton & Prescot 50
Coby Cartwright Cosby 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
George Howard Gog Magog 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
Cameron Massie Northenden 40
James Holland Southport & Ainsdale 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
George Muscroft Otley 30
Harry Doyle Romiley 30
Jack Suttie Denton 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Joe Banks West Lancs 25
Henry Young-Alls Notts 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
Joseph Murray Huyton & Prescot 20
Fergus Robinson Northants 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
Oliver Duck Southport & Ainsdale 10

 Have you checked out Galvin Green’s new EDGE?

 Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk

Advertisements

Burrows wins day but Metcalfe increases lead

PLEASINGTON’S Calum Metcalfe held on to his lead in the Galvin Green Northern Order of Merit but his margin narrowed to 90 points as Ciaran Doherty finished third in the Pines Trophy at Hillside.

The Bury man, seeking his third success in five years in the merit stakes, posted a pair of 72s as Cosby’s Luke Burrows won the day with rounds of 76 and 67 to deny Australian Thomas Heaton on countback.

Formby Hall’s Graeme Booth, a previous pace-setter, slipped into third place 100 points adrift of Metcalfe.

LEADING SCORES: 143 Luke Burrows (Cosby) 76 67, Thomas Heaton (The Australian Golf Club) 72 71; 144 Ciaran Doherty (Bury) 72 72, Jake Benson (Beeston Fields) 69 75; 146 William Dodds (Styal) 70 76; 147 Richard Wheatley (Bradford) 73 74; 148 James Holland (Southport & Ainsdale) 74 74; 149 Richie Blundell (Hillside) 76 73, Henry Young-Alls (Notts) 72 77; 150 Fergus Robinson (Northamptonshire) 76 74, Calum Metcalfe (Pleasington) 75 75; 151 Callum Swift (Kingshill) 78 73.

ORDER OF MERIT: 580 Calum Metcalfe (Pleasington); 490 Ciaran Doherty (Bury); 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 305 Ian Kenwright (Haydock Park); 300 Anthony Harwood (Blackburn); 295 Matt Collinge (Greenmount); 270 Jake Hibbert (Delamere Forest), Jack Brooks (Mere); 230 (Oliver Ravenscroft (Hillside); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 210 Callum Blinkhorn (Leigh).

POINTS AFTER 19 EVENTS

Calum Metcalfe Pleasington 580
Ciaran Doherty Bury 490
Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Ian Kenwright Haydock Park 305
Anthony Harwood Blackburn 300
Matt Collinge Greenmount 295
Jake Hibbert Delamere Forest 270
Jack Brooks Mere 270
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Callum Blinkhorn Leigh 210
William Dodds Styal 210
Richie Blundell Hillside 205
Benjamin Hallam Wychwood Park 170
Michael Bennett Bury 165
Jacob Oakley Styal 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Luke Burrows Cosby 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Joseph Williamson Heswall 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Lewis George Delamere Forest 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Roger Smithies Manchester 115
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Tom Ryder St Annes Old Links 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Thomas Heaton Australian GC 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Owen Leigh Pleasington 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Jake Benson Beeston Fields 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Jack McPhail Huyton & Prescot 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Richard Wheatley Bradford 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
Cameron Massie Northenden 40
James Holland Southport & Ainsdale 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
George Muscroft Otley 30
Harry Doyle Romiley 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Joe Banks West Lancs 25
Henry Young-Alls Notts 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
Joseph Murray Huyton & Prescot 20
Fergus Robinson Northants 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
Oliver Duck Southport & Ainsdale 10

 Have you checked out Galvin Green’s new EDGE?

 Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk

Metcalfe tops – but it’s whisky galore for Parsons!   

 CALUM Metcalfe swept to the top of the table in the Galvin Green Northern Order of Merit series when he won the Grange Park Rosebowl.

It was the Pleasington man’s third win of the season as he posted rounds of 66 and 76 to prevail by two strokes from Walmersley’s Matt Collinge.

But the shot of the day was a hole-in-one at the eighth by Kirkby Lonsdale’s Graham Parsons who was presented with a gallon of whisky for his achievement!

 LEADING SCORES: 142 Calum Metcalfe (Pleasington) 66 76; 144 Matt Collinge (Walmersley) 69 75; 145 Anthony Harwood (Blackburn) 74 71, Ciaran Doherty (Bury) 72 73, Jack McPhail (Huyton & Prescot) 71 74; 146 Joseph Williamson (Heswall) 75 71, Tom Ryder (St Annes Old Links) 74 72, Owen Leigh (Pleasington) 72 74; 147 Joe Banks (West Lancs) 75 72; 148 Joseph Murray (Huyton & Prescot) 73 75; 149 Roger Smithies (Manchester) 76 73, Oliver Duck (Southport & Ainsdale) 71 78.

ORDER OF MERIT: 565 Calum Metcalfe (Pleasington); 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 415 Ciaran Doherty (Bury); 305 Ian Kenwright (Haydock Park); 300 Anthony Harwood (Blackburn); 295 Matt Collinge (Greenmount). 270 Jake Hibbert (Delamere Forest), Jack Brooks (Mere); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 210 Callum Blinkhorn (Leigh).

POINTS AFTER 18 EVENTS

 

Calum Metcalfe Pleasington 565
Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Ciaran Doherty Bury 415
Ian Kenwright Haydock Park 305
Anthony Harwood Blackburn 300
Matt Collinge Greenmount 295
Jake Hibbert Delamere Forest 270
Jack Brooks Mere 270
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Callum Blinkhorn Leigh 210
Richie Blundell Hillside 175
Benjamin Hallam Wychwood Park 170
Michael Bennett Bury 165
Jacob Oakley Styal 165
Aiden Hoosen Manchester 160
William Dodds Styal 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Joseph Williamson Heswall 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Lewis George Delamere Forest 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Roger Smithies Manchester 115
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Tom Ryder St Annes Old Links 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Owen Leigh Pleasington 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett Unatt 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Jack McPhail Huyton & Prescot 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
Cameron Massie Northenden 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
ThomasHollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
George Muscroft Otley 30
Harry Doyle Romiley 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Joe Banks West Lancs 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
Joseph Murray Huyton & Prescot 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
Oliver Duck Southport & Ainsdale 10

 

 

 

 

 

 

 

 

Turner prize

ROYAL Lytham’s Samuel Turner picked up his first points in the Galvin Green Northern Order of Merit when he won the Stockport Salver.

A pair of 68s, three-under-par left him a shot ahead of Styal’s Willam Dodds and Jake Hibbert, from Delamere Forest.

Meanwhile, Formby Hall’s Graeme Booth maintained his lead in the rankings.

LEADING SCORES: 136 Samuel Turner (Royal Lytham & St Annes) 68 68; 137 Williams Dodds (Styal) 67 70, Jake Hibbert (Delamere Forest) 66 71; 138 Lewis George (Delamere Forest) 69 69, Dominic O’Brien (Warrington) 67 71; 140 Ben Hallam (Wychwood Park)  71 69, David Peel (Stockport) 69 71, Ian Kenwright (Haydock Park) 67 73; 131 Matthew Payne (Bramhall) 74 67, Callum Blinkhorn (Leigh) 69 72; 142 Jacob Oakley (Styal) 73 69, George Muscroft (Otley) 72 70.

ORDER OF MERIT: 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 415 Calum Metcalfe (Pleasington); 305 Ciaran Doherty (Bury); 295 Ian Kenwright (Haydock Park); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside); 225 Anthony Harwood (Blackburn), Jake Hibbert (Delamere Forest); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 195 Matt Collinge (Greenmount); 175 Richie Blundell (Hillside), Calum Blinkhorn (Leigh); 170 Jack Brooks (Mere).

POINTS AFTER 16 EVENTS

Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Calum Metcalfe Pleasington 415
Ciaran Doherty Bury 305
Ian Kenwright Haydock Park 295
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Anthony Harwood Blackburn 225
Jake Hibbert Delamere Forest 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Matt Collinge Greenmount 195
Callum Blinkhorn Leigh 195
Richie Blundell Hillside 175
Jack Brooks Mere 170
Michael Bennett Bury 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Samuel Turner Royal Lytham 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Benjamin Hallam Wychwood Park 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Roger Smithies Manchester 100
William Dodds Styal 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Anthony Stirling Formby 65
Tom Ryder St Annes Old Links 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Lewis George Delamere Forest 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
David Peel Stockport 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Dominic O’Brien Warrington 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Matthew Payne Bramhall 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Jacob Oakley Styal 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10
George Muscroft Otley 10

 

Hurst homes in on Antlers Trophy

JONATHAN  Hurst capitalised on local knowledge when he won the Antlers Trophy at his home club Pleasington to gain his first points on the season in the Galvin Green Northern Order of Merit.

He was three shots ahead of the chasing pack led by Leigh’s Calum Blinkhorn who was elevated into eleventh position in the rankings.

Meanwhile, Nelson’s Curtis Clarkin narrowed the gap between himself and merit leader Graeme Booth, from Formby Hall, to 45 points.

LEADING SCORES: 138 Jonathan Hurst (Pleasington) 70 68; 141 Callum Blinkhorn (Leigh) 71 70; 142 Calum Metcalf (Pleasington) 70 72; 144 Jordan Kellett (unatt) 74 70; 145 Curtis Clarkin (Nelson) 71 74; 146 Matt Collinge (Wolmersley) 71 75; 148 Tom Ryder (St Annes Old Links) 75 73, Matthew Kay (unatt) 71 77; 149 Andreas Klais (Shipley) 78 71, Anthony Harwood (Blackburn) 76 73, Ryan Anderton (Chorley) 75 74 Graeme Booth (Formby Hall) 75 74.

ORDER OF MERIT: 480 Graeme Booth (Formby Hall); 435 Curtis Clarkin (Nelson); 415 Calum Metcalfe (Pleasington); 305 Ciaran Doherty (Bury); 265 Ian Kenwright (Haydock Park); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside); 225 Anthony Harwood (Blackburn); 215 Steve Capper (Royal Liverpool);  195 Matt Collinge (Greenmount); 175 Richie Blundell (Hillside), Calum Blinkhorn (Leigh); 170 Jack Brooks (Mere).

POINTS AFTER 15 EVENTS 

Graeme Booth Formby Hall 480
Curtis Clarkin Nelson 435
Calum Metcalfe Pleasington 415
Ciaran Doherty Bury 305
Ian Kenwright Haydock Park 265
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Anthony Harwood Blackburn 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Matt Collinge Greenmount 195
Richie Blundell Hillside 175
Callum Blinkhorn Leigh 175
Jack Brooks Mere 170
Michael Bennett Bury 165
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Jake Hibbert Delamere Forest 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Jonathan Hurst Pleasington 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Tom Winn Morecambe 125
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Benjamin Hallam Wychwood Park 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Roger Smithies Manchester 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Callum Scott Nairn 80
Matthew Kay Manchester 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Anthony Stirling Formby 65
Tom Ryder St Annes Old Links 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Lewis Pownell Fairfield 60
Jordan Kellett unatt 60
Thomas Rigby Dean Wood 55
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Ollie Tovee Macclesfield 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Andrew Allen Manchester 25
Andreas Klais Shipley 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
David Peel Stockport 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Roy Anderton Chorley 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10
Craig Fallows Huyton & Prescot 10

 

 

 

Booth takes over at the top

GRAEME Booth claimed pole position in the Galvin Green Northern Order of Merit race when he dislodged long-time leader, Nelson’s Curtis Clarkin, to move 55 points ahead of him.

The Formby Hall man finished fourth at Bromborough where Prestbury’s Thomas Kirton posted scores of 73 and 71 to top the table on countback from Padeswood & Buckley’s Ben Chamberlian who was round in 68 and 76.

Next up is the Royton Sword on Sunday.

LEADING SCORES: 144 Thomas Kirton (Prestbury) 73 71, Ben Chamberlain (Padeswood & Buckley) 68 76; 145 Callum Blinkhorn (Leigh) 75 70; 148 Graeme Booth (Formby Hall) 75 73; 149 Jack Nicholson (Vicars Cross) 73 76;  150 Richard Fitzgerald (Bromborough) 79 71, Ian Kenwright (Haydock Park) 74 76, Robert Cull (Bromborough) 72 78; 152 Mark Kimpton (Vicars Cross) 76 76; 153 Max Baxendale (Swinton Park) 74 79; 155 Paul Galt (Prenton) 81 74, Aaron Williams (Prestatyn) 79 76.

 POINTS AFTER 13 EVENTS

Graeme Booth Formby Hall 440
Curtis Clarkin Nelson 385
Calum Metcalfe Pleasington 340
Ian Kenwright Haydock Park 265
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Ciaran Doherty Bury 230
Steven Capper Royal Liverpool 215
Anthony Harwood Blackburn 185
Richie Blundell Hillside 175
Jack Brooks Mere 170
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Matt Collinge Greenmount 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Jake Hibbert Delamere Forest 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Thomas Kirton Prestbury 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Benjamin Hallam Wychwood Park 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Ben Chamberlain Padeswood & Buckley 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Tom Winn Morecambe 80
Callum Scott Nairn 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Robert Cull Bromborough 75
Callum Blinkhorn Leigh 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Jack Nicholson Vicars Cross 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Mark Kimpton Vicars Cross 45
Richard Fitzgerald Bromborough 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Thomas Rigby Dean Wood 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Tom Ryder St Annes Old Links 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
Max Baxendale Swinton Park 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
David Peel Stockport 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Michael Bennett Bury 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Paul Galt Prenton 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Matthew Kay Manchester 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10
Aaron Williams Prestatyn 10

 

 

 

Booth moves to five points off lead

FORMBY Hall’s  Graeme Booth took a huge stride in the Galvin Green Northern Order of Merit race when he won the Acorn Trophy at Accrington.

Rounds of 71 and 69 left him two strokes clear of home favourite Chris Nuttall as Blackburn’s Anthony Harwood claimed third spot a shot back.

Booth moved into second spot a mere five points adrift of leader Curtis Clarkin, from Nelson.

LEADING SCORES: 140 Graeme Booth (Formby Hall) 71 69; 142 Chris Nuttall (Accrington) 72 70; 143 Anthony Harwood (Blackburn) 70 73; 149 Joe Whittaker (Deane) 75 74; 150 Chris Lowe (Hindley Hall) 76 64; 152 Mark Jones (Clitheroe) 78 74, James Eastham (Pleasington) 78 74; 153 Phil Sargent (Haydock Park) 79 74; 155 Zachary Hargreaves (Accrington) 81 74, John Balhuta (Clitheroe) 81 74, Jay Walkden (Baxeden) 77 78; 159 Charles Taylor (Accrington) 84 75.

ORDER OF MERIT:  385pts Curtis Clarkin (Nelson); 380 Graeme Booth (Formby Hall); 340 Calum Metcalf (Pleasington); 230 Oliver Ravenscroft (Hillside), 230 Ciaran Doherty (Bury); 225 Ian Kenwright (Haydock Park); 215 Steve Capper (Royal Liverpool); 175 Richie Blundell (Hillside); 170 Jack Brooks (Mere); 160 Aiden Hoosen (Manchester); 150 John Carroll (Huyton & Prescot), Matt Collinge (Greenmount).

POINTS AFTER 12 EVENTS

Curtis Clarkin Nelson 385
Graeme Booth Formby Hall 380
Calum Metcalfe Pleasington 340
Oliver Ravenscroft Hillside 230
Ciaran Doherty Bury 230
Ian Kenwright Haydock Park 225
Steven Capper Royal Liverpool 215
Anthony Harwood Blackburn 185
Richie Blundell Hillside 175
Jack Brooks Mere 170
Aiden Hoosen Manchester 160
John Carroll Huyton & Prescot 150
Matt Collinge Greenmount 150
Martin Thomas Royal Liverpool 150
Jake Hibbert Delamere Forest 150
Luke Kelly Ashton-under-Lyne 150
Matthew Nuttall Royal Birkdale 145
Greg Holmes Royal Birkdale 145
Mark Hyde Southport & Ainsdale 135
Mark Duncalf Southport & Ainsdale 135
Harry Lord Rossendale 120
Chris Chilton Stockport 105
Gregory Osborne Delamere Forest 105
Jonathan Little Heswall 100
Bryan Hughes Hesketh 100
Greg McIlroy Southport & Ainsdale 100
Benjamin Hallam Wychwood Park 100
Liam Jenkinson Ashton & Lea 100
Joseph Williamson Heswall 100
Chris Nuttall Accrington 100
Lewis Boyle Pleasington 85
Tom Winn Morecambe 80
Callum Scott Nairn 80
Stephen Hargreaves Leasowe 75
Joseph Bannan Manchester 75
Graham Strachan Bury 75
Anthony Stirling Formby 65
Oliver Claireaux Portal 60
Rhys Nevin-Wharton Sandiway 60
Joe Whittaker Deane 60
Sean Comiskey Hesketh 50
Dave Morris Tenby 50
Daniel Creaney Southport & Ainsdale 50
Reece Cranfield Wigan 50
Ben Ewen Wilpshire 50
Simon Pay Helsby 50
Andrew Walsh Ashton & Lea 50
Chris Lowe Hindley Hall 50
Lewis Johansen Caldy 45
Callum Swift Kings Hill 45
Robert Cull Bromborough 45
Owen Leigh Pleasington 45
Robert Noon Douglas 45
Mark Jones Clitheroe 45
Jack Cornes Lymm 40
Simon Williams Chester 40
Thomas Rigby Dean Wood 40
Greg Whitby Chester 40
James Eastham Pleasington 40
John Shuttleworth Penwortham 30
Ryan Nevins Styal 30
Greg Smith Caldy 30
Simon Jones Padeswood & Buckley 30
Thomas Hollingworth Macclesfield 30
Gareth Clark Manchester 30
Phil Sargent Haydock Park 30
Kevin Moore Douglas 25
Daryl Callister Mount Murray 25
Dominic Barnes Caldy 25
Jack Shelley Formby 25
Harry Beavan Crewe 25
Marvin Clarke Kirkby Valley 25
Sham Jagota Eaton 25
James Kempster Bramhall 25
Tom Ryder St Annes Old Links 25
Zachary Hargreaves Accrington 25
Leigh Clayton Fleetwood 20
Tom Harris Castletown 20
Joshua Dye Delamere Forest 20
Jason Thomas Ashton & Lea 20
Mark Kimpton Vicars Cross 20
Peter Glover Douglas 20
John Balhuta Clitheroe 20
George Young Clitheroe 15
Grady Rogerson Royal Lytham 15
David Peel Stockport 15
Thomas Riley Clitheroe 15
Michael Bennett Bury 15
Liam Kindon Delamere Forest 15
Joe Raeside Mount Murray 15
Jay Walkden Baxenden 15
Gary Blades Burnley 10
Alex Webb Preston 10
John Reed Preston 10
Matthew Kay Manchester 10
Michael Sumner Formby 10
David Higginbotham Southport & Ainsdale 10
Greg Peel Wilpshire 10
James Ashfield Eaton 10
Max Rogers Astbury 10
Charles Taylor Accrington 10

 

 

 

Issued by David Birtill.Tel: 01254 831844; Mob: 07850539110; Email: golf@birtill.demon.co.uk